Nosaukums: Europe Nutrient Management – Guided Approaches for Greater Export Reduction / Barības vielu apsaimniekošana Eiropā – ieteicamās pieejas barības vielu eksporta samazinājumam
Finansējuma avots: Water4All līdzfinansētā partnerība ES Pētniecības un inovāciju programmas "Apvārsnis Eiropa" ietvaros
Kopējais finansējums: EUR 1 042 648
Finansējums BSC: EUR 299 942
Īstenošanas laiks: 14.02.2025.–13.02.2028.
Koordinators: University of Évora (Portugāle)
Mērķis: Projekta vispārējais mērķis ir veicināt labāku barības vielu pārvaldību un apsaimniekošanu upju baseinos dažādos mērogos (no reģionālā līdz starptautiskajam), tādējādi uzlabojot saldūdens kvalitāti un palielinot noturību pret klimata pārmaiņu ietekmi visos ES reģionos.
Klimata pārmaiņas būtiski ietekmē barības vielu dinamiku upju sateces baseinos visā pasaulē. Barības vielu piesārņojums un eitrofikācija, kā arī citas vides problēmas jau apdraud daudzas Eiropas ūdens ekosistēmas. Reģionālā mērogā klimatisko un antropogēno faktoru izraisītais pārmērīgais piesārņojums ar barības vielām atšķiras, tādējādi uzsverot nepieciešamību labāk pārvaldīt barības vielu dinamiku pārrobežu mērogā un maksimāli palielināt ar to saistītos ekosistēmu pakalpojumus: apgādes (ūdensapgāde un pārtika/dzērieni), regulējošie (ūdens attīrīšana), atbalsta (barības vielu aprite) un kultūras (atpūta) ekosistēmu pakalpojumi.
ENGAGE mērķis ir īstenot jaunu redzējumu par dažāda mēroga barības vielu eksporta samazināšanu un ar to saistītiem ekosistēmu pakalpojumiem valsts un pārrobežu/starpvalstu upju baseinos Eiropā, apvienojot ieinteresēto personu iesaistīšanas stratēģijas ar mūsdienīgām skaitļošanas metodēm un tiešsaistes interaktīvām, lietošanai pielāgotām lēmumu pieņemšanas atbalsta sistēmām, kas integrē attālās izpētes, sociālekonomiskos, pārvaldības un sabiedrības pārmaiņu lēmumu elementus. Projekta mērķis tiks sasniegts, izmantojot divu posmu pieeju.
1.posms “Izstrādāšana un demonstrēšana dažādos telpiskajos mērogos” ietvers galvenos izstrādes un demonstrējumu pasākumus. Tas ietver reģionālo ieinteresēto personu paneļu (IPP) izveidi, pa vienam no katra konkrētā gadījuma izpētes baseina (kopā trīs), un vienu IPP tīklu, kurā ir vismaz 2 pārstāvji no katra reģionālā IPP. IPP koncentrēsies uz (1) baseinam specifisku barības vielu samazināšanas stratēģiju kopīgu izstrādi (galvenokārt koncentrējoties uz lauksaimniecību, bet atkarībā no reģiona var iekļaut arī pilsētu radītos piesārņojuma avotus), kā arī (2) lēmumu pieņemšanas atbalsta sistēmas elementiem, kas nepieciešami informētiem un kopīgiem lēmumiem, kas ietvers hidroloģiskās, bioģeoķīmiskās, sociālekonomiskās un pārvaldības komponentes. Šī informācija tiks apspriesta IPP tīklā, kas palīdzēs izvēlēties (1) barības vielu samazināšanas stratēģijas un (2) modelēšanas vajadzības ar lielāku pārnesamību un mērogojamību uz citiem ES reģioniem.
Integrēšanai lēmumu pieņemšanas atbalsta sistēmās tiks izstrādātas biofizikālās un attālās izpētes sistēmas komponentes, kas nepieciešamas, lai risinātu identificētās modelēšanas vajadzības. Līdzīgi tiks izstrādāti sociālekonomiskā novērtējuma rādītāji un algoritmi. Integrētā sistēma, kas apvienos visas šīs dažādās modeļa komponentes, tiks piemērota projekta gadījumu izpētei izvēlētajiem trim upju baseiniem. Lai noteiktu ilgtspējīgas upju baseinu apsaimniekošanas un pārvaldības veidus, tiks veikta attiecīgās valsts un ES politikas analīze un kopīgi novērtētas pašreizējās pārvaldības sistēmu problēmas un ierobežojumi reģionālā, valsts un starpvalstu līmenī. Šo darbību rezultāti būs noderīgi politikas ieteikumu izstrādē un iespējamo politikas trūkumu risināšanā. Rezultātu komunikācijas, izplatīšanas un ekspluatācijas pasākumi palīdzēs palielināt ietekmi projekta laikā un pēc tā beigām.
2.posms “Ieteikumi, lai tos pārņemtu citos reģionos un paplašinātu līdz ES līmenim” sniegs ieteikumus lēmumu pieņemšanas atbalsta sistēmas piemērošanai citos ES reģionos. Uzmanība tiks pievērsta arī izveidotās modelēšanas sistēmas paplašināšanai un papildināšanai, kā arī noteiktajām slāpekļa un fosfora kontroles stratēģijām. Pamatojoties uz projekta secinājumiem, tiks sagatavotas rekomendācijas politikas veidotājiem.
Kontaktpersona: Elīna Dace, elina.dace [at] bscresearch.lv